Gimnazjum w Haczowie

W wyniku ogólnopolskiej reformy oświaty w 1999r. w gminie Haczów zmieniła się sieć szkół. Zostało utworzonych 6 szkół podstawowych i 1 gimnazjum z siedzibą w Haczowie wraz z 5-ma oddziałami zamiejscowymi. Taki stan utrzymał się do 2002r., kiedy Rada Gminy Haczów podjęła decyzję o reorganizacji sieci placówek oświatowych. Powstała wtedy Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Haczowie jako dwie odrębne szkoły, zaś w pozostałych miejscowościach gminy utworzono zespoły szkół. W obecnej chwili Gimnazjum w Haczowie jest nadal samodzielną placówką, mieści się w dawnym budynku szkoły podstawowej i nosi imię doc. dra inż. Jana Wyżykowskiego.

Baza lokalowa szkoły jest dobra . Uczniowie maja dostęp do pracowni komputerowej, multimedialnej,  siłowni ,sali gimnastycznej , kompleksu sportowego „Orlik”.

Od początku istnienia szkoły do chwili obecnej dyrektorem gimnazjum  jest pani Helena Zawada.

Od wielu lat nie zmienia się także skład osobowy  Rady Pedagogicznej.

Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej uczniowie zostają wyposażeni w wiadomości i umiejętności przewidziane w podstawie programowej, maja możliwość rozwijania swoich zdolności na zajęciach pozalekcyjnych i sportowych, często prowadzonych społecznie . Są to koła przedmiotowe, muzyczne, turystyczno- krajoznawcze.

Oprócz zajęć dydaktycznych wiele uwagi poświęca się realizacji programów profilaktycznych, które pozwalają zapobiec  złym postawom społecznym uczniów .

W 2009r. zostało powołane Szkolne Koło Charytatywne -”Dzieci-dzieciom „ ,  które działa na rzecz nie tylko chorych i potrzebujących  dzieci z Haczowa , ale także tych przebywających w szpitalu w Krakowie – Prokocimiu. Ponadto społeczność gimnazjum organizuje co roku społeczne zbiórki pieniędzy na leczenie przewlekle chorych uczniów z gimnazjum.

W szkole działają organizacje uczniowskie i społeczne.

Gimnazjum w Haczowie współpracuje ze wszystkimi instytucjami środowiskowymi. Na szczególna uwagę zasługuje nawiązanie współpracy z KGHM – Polska  Miedź w Lubiniu. Kombinat jest sponsorem szkoły. W ostatnich latach, co roku delegacja uczniów wraz z dyrektorem bierze udział w obchodach Święta Górników. W 2010r. w szkole odbyło się spotkanie delegacji wszystkich szkół w Polsce  noszących imię Jana Wyżykowskiego, który wywodził się z Haczowa.

Efektem całokształtu pracy dydaktyczno- wychowawczej szkoły są jej liczne sukcesy oraz pochlebne opinie absolwentów i środowiska lokalnego.

Co roku około 80% absolwentów gimnazjum wybiera szkoły ponadgimnazjalne  kończące się maturą i osiąga bardzo dobre wyniki. To pozwala im póżniej dostać się na renomowane uczelnie w całym kraju. Studiują kierunki pedagogiczne, medyczne,prawnicze ,techniczne  w Krakowie , Rzeszowie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu.