Nawigacja

kronika szkoły


    Pierwszego września  rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, pożegnalismy letnie przygody, wyjazdy, pozostały tylko wspomnienia wakacyjnych dni.

Przed nami dużo pracy, wyzwań, nauki, wycieczek i wyjazdów szkolnych.

W murach naszej szkoły powitaliśmy nowych uczniów klas I.

Rok szkolny rozpoczeliśmy uroczystą mszą świętą a następnie spotkaliśmy się z panią dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich uczniów, życzyła nam sukcesów w nauce, trzecim klasom dobrych wyników z egzaminu gimnazjalnego.

Spotkaliśmy się również z naszymi wychowawcami.

W tym roku szkolnym funkcję wychowawców naszej szkole pełnią:

Klasa Ia - pani Anna Wojtanowska- Błaż

Klasa Ib- pani Małgorzata Piotrowska

Klasa IIa- pan Sławomir Pelczar

Klasa IIb- pan Jacek Błaż

Klasa III a-pani Magdalena Belcik

Klasa IIIb- pani Anna Rogoz


Dzień Edukacji Narodowej

 

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto nas wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi był obchodzony w szaszej szkole bardzo uroczyście.

Uczniowie przygotowali  akademię, w której piosenkami, wierszami oraz skeczami podziękowali wychowawcom oraz wszystkim nauczycielom za codzienny trud włożony w  edukację i wychowanie, podziękowania oraz serdeczne życzenia,  sukcesów w pracy zawodowej, zdrowia, wszelkiej pomyślności  złożyła nauczycielom pani dyrektor.

Pani dyrektor nie zapomniała równiez o uczniach, którym życzyła dobrych ocen, wysokich wyników ze sprawdzianów, konkursów, egzaminów oraz ogłosiła ku uciesze wszystkich zebranych, że 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydyaktycznych.


   

Wizyta Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej

 

W poniedziałek 13 października br. uczniowie klas III wzięli udział w spotkaniu z  Prezydentową Karoliną Kaczorowską - wdową po ostatnim Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie - Ryszardzie Kaczorowskim.

Wizyta w Haczowie zaczęła się od zwiedzenia zabytkowego kościoła. Później miała miejsce Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, po której Prezydentowa złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej.

W domu parafialnym, gdzie miało miejsce spotkanie, pani prezydentowa opowiedziała młodzieży  o trudnym czasie swojej młodości spędzonym w łagrach na Syberii, a następnie o ewakuacji do Persji, pobycie w Afryce – w osadzie Koja w Ugandzie.W Ugandzie pani prezydentowa uczęszczała do polskiej szkoły oraz rozpoczęła działalność harcerską, którą kontynuowała po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.

Wspomnienia pani Karoliny zostały poprzedzone montażem słowno- muzycznym, w którym harcerze powiatu brzozowskiego przypomnieli sylwetkę Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.


Sprawozdanie z „ Dnia profilaktyki uzależnień”

            W dniu 24 października 2014 r. w Gimnazjum w Haczowie został zorganizowany „ Dzień profilaktyki uzależnień”. Na szkolnym korytarzu umieszczono plakaty informujące o szkodliwości palenia papierosów, które szkoła otrzymała od Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Brzozowie. Uczniowie uczestniczyli w profilaktycznych zajęciach i pogadankach. Do szkoły zostali zaproszeni specjaliści, którzy w ciekawy i interesujący sposób przybliżyli młodzieży tematykę uzależnień. Niebezpieczeństwo jakie niesie nadużywanie alkoholu omówiła p. Agnieszka Leśniak – doradca rodziny. Problem zagrożeń płynących                        z nieumiejętnego korzystania  z komputera  i Internetu przedstawiła p. Anna Lenart -  psycholog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Brzozowie, natomiast              z tematyką dotyczącą szkodliwości zażywania narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz dopalaczy zapoznał  gimnazjalistów  p. Andrzej Ryba - policjant Komendy Powiatowej Policji  w Brzozowie. W czasie zajęć uczniowie otrzymali ulotki dotyczące szkodliwości palenia papierosów i zażywania narkotyków. Podsumowaniem szkolnego dnia profilaktyki były zajęcia plastyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Gimnazjaliści wykonywali plakaty przestrzegające przed poszczególnymi zagrożeniami. Najlepsze prace zostały nagrodzone i zaprezentowane na szkolnym korytarzu.


Obchody Święta Niepodległości, sadzenie dębów wolności

 

 

 

 

 

 

 

 W związku z apelem Prezydenta RP, który zainicjował akcję sadzenia „Dębów Wolności”, jako żywego upamiętnienia 25-lecia przemian ustrojowych, niepodległego państwa, zwycięstwa solidarności i demokracji, odwołującą się wprost do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918 1928, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci, jako swoiste wotum dziękczynne naszych przodków za przywróconą niepodległość, które to drzewa nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie tamtych ważnych dla naszego narodu wydarzeń, w dniach 28 X do 10 XI odbyły się w Gminie Haczów gminne uroczystości sadzenia „Dębów wolności”, połączone z obchodami 96 rocznicy odzyskania niepodległości.Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż  słowno-muzyczny pt:   ,,25 lat Wolnej Polski", a także przygotowali krótki film,  w którym mieszkańcy Haczowa wypowiedzieli się na temat czym jest wolność w życiu człowieka.


Sukcesy naszej uczennicy Andżeliki Szafran

 

Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy Andżelice Szafran awansu do etapu wojewódzkiego  konkursu kuratoryjnego z chemii i biologii,  życząc jednocześnie dalszych sukcesów.


 

Spakujmy radość w paczki

Po raz kolejny Koło Charytatywne działajace, pod opieką pani Anny Wojtanowskiej- Błaż, w naszej szkole odpowiedziało na apel niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Domowa Opieka Paliatywna DAR-MED, o przyłaczenie się do akcji, którą organizuje  fundacja „W Trosce o Życie” w  Brzozowie.

Na stronie Fundacji możemy przeczytać:

Pragniemy, aby nasi podopieczni  w okresie świątecznym

mieli na swych buziach uśmiech.

Podarunki są darem serca, dlatego zachęcamy wszystkich

do włączenia się do naszej akcji.

Żeby stać się Mikołajem nie trzeba wiele.

Wystarczy przekazać organizatorom nawet niewielką ilość. Dzieci ucieszą się

ze środków pielęgnacyjnych, kosmetyków czy zabawek edukacyjnych.

Mile widziane są pościele i ubrania sportowe.

Słowem wszystko, co może wywołać uśmiech

na twarzach dzieci.

Prosimy o włączenie się do tak szczytnego celu,

jakim jest pomoc dzieciom przebywającym w hospicjum domowym.

 

Uczniowie Gimnazjum działający w Kole charytatywnym wraz z opiekunem proszą o przekazywanie darów(niezniszczonych ubrań, zabawek, artykułów medycznych akcesorió niemowlęcych) do 15 grudnia 2014 do pani Anny Wojtanowskiej- Błaż.

W naszej szkole Koło Charytatywne przeprowadzi również zbiórkę dla naszego absolwenta Grzesia Mraza.


 

Otrzymaliśmy jabłka

Uczniowie naszej szkoły otrzymali jabłka  w ramach przekazywania  owoców  nieodpłatnie  mieszkańcom Haczowa.

Owoce smakowały wszystkim wybornie. Dziękujemy.


Egzaminy próbne

 

W dniu dzisiejszym uczniowie klas III przystąpili do egazminów próbnych, które potrwają do 11 grudnia 2014r.

Egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9: 00 i trwają odpowiednio

9.12.2014

od 9:00 do 10:00 - Egzamin z historii i wos-u

od 10:15do 11: 45- Egzamin z języka polskiego

10.12.2014

od 9:00 do 10:00 - Egzamin z przedmiotów przyrodniczych

od 10:15do 11: 45- Egzamin z matematyki

11.12.2014

od 9:00 do 10:00 - Egzamin z języka obcego części podstawowej

od 10:15do 11: 15- Egzamin z języka obcego części rozszerzonej


Wizyta w Multikinie

W dniu dzisiejszym tj. 12.12. 2014r. o godz. 7:30 wybraliśmy się do Multikina do Rzeszowa.

 

 

Film pt. " Uwolnić Mikołaja" okazał się zabawną komedią, na której wyśmienicie się bawiliśmy.

Naszą sympatię wzbudziły  przede wszystkim renifery Mikołaja, które komunikowały się między sobą w szczególny sposób.

Po projekcji kinowej udaliśmy się na poszukiwanie świątecznych upominków,

 

degustowaliśmy różne smakołyki,

miło spędziliśmy wspólny czas, który jak to bywa na takich wyjazdach upłynął nam bardzo szybko.



Spotkanie wigilijne seniorów

W dniu 14 grudnia 2014 odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Haczowie spotkanie wigilijne seniorów z naszej miejscowości.

Wśród licznie zaproszonych gości była również pani dyrektor Helena Zawada, która w imieniu Społeczności Gimnazjum w Haczowie przekazała seniorom serdeczne życzenia Bożonarodzeniowe wraz z drobnym upominkiem, stroikiem świątecznym.

Przygotowywanie stroików świątecznych na spotkanie wigilijne seniorów stało się już  Bożonarodzeniową tradycją naszej szkoły.

W świąteczny nastrój, wszystkich zebranych na spotkaniu,  wprowadziły Jasełka wykonaniu przedszkolaków

oraz  kolędy śpiewne przez chór Kamerton działający  przy szkole Podstawowej i Gimnazjum w Haczowie.


Świąteczne Upominki dla KGHM Polska Miedź

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy również życzenia świąteczne oraz drobne świąteczne upominki dla KGHM Polska Miedź http://www.kghm.pl/.   w Lubinie, sponsora naszej szkoły.

Dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A nasza szkoła  otrzymuje środki finansowe na zakup sprzętu komputerowego oraz wyposażenie pracowni multimedialnych.

 

 


Spotkanie Wigilijne

Tradycją naszej szkoły, szczególnie  pielęgnowaną  jest Wigilia szkolna, która odbywa się zawsze tuż przed przerwą świąteczną.

W dniu dzisiejszym tj. 19 grudnia 2014r. jak co roku o godzinie 9:00 udaliśmy się do Gminnego Ośroka Kultury, aby zasiąść do szkolnej wigilii.

Rada Rodziców przygotowała dla nas tradycjne potrawy czyli: pyszny barszcz czerwony oraz pierogi, w których lepieniu czynny udział brały uczennice klas III. Otrzymaliśmy również od naszych rodziców słodki upominek.

Najpierw razem z księdzem katechetą zmówiliśmy modlitwę, a następnie pani dyrektor złożyła nam wszystkim serdeczne życzenia świąteczne, połamaliśmy sie opłatkiem i życzyliśmy sobie wszystkiego najlepszego, zaś naszym nauczycielom aby zawsze dawali nam dobre oceny.

 

Kiedy już sie najedliśmy nadszedł czas na konkurs kolęd w wykonaniu poszczególnych klas, który zgodnie z tradycją pozostaje nierozstrzygnięty, gdyż pani dyrektor i nauczycielom podobają się zawsze wszystkie wykonania.

Rozstrzygnięte za to zostały inne konkursy, a więc konkurs ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

 Czytelnikiem roku została Barbara Ekiert z klasy I a, a czytelnikiem wakacji Emilka Bożek również z klasy Ia, Jakub Rysz  z klasy Ia zdobył wyróżnienie w tym konkursie.

Pani Anna Wojtanowska - Błaż zorganizowała konkurs na najładniejszą kartkę Bożonarodzeniową w języku angielskim

 

i tak jury konkursowe przyznało dwa pierwsze i dwa drugie miejsca.

Pierwsze miejsca zdobyły:

Klaudia Prajsnar z kl.Ia i Paulina Musiał z kl. IIIb

Drugie miejsca:

Julia Podczaszy z kl.IIIb i Dawid Kaczkowski z kl. IIb

Trzecie miejsce

Filip Wawrzkowicz z kl.Ia

Wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy,  wszyscy razem  zaś spotkamy się dopiero 5 stycznia 2015r.wink

 


Stół

"Pa­ramet­ry stołu nie mają wpływu na kształt dyskusji"

        Stół jest symbolem życia rodzinnego, spotkania i dialogu. Siadamy przy nim do poważnych rozmów i podczas świętowania. Rola stołu w budowaniu relacji międzyludzkich  jest nie do przecenienia. – Stół wymusza na nas komunikację z drugim człowiekiem bez pośpiechu. Zatrzymujemy się, siadamy przy stole, poświęcając rozmówcy to, co dziś jest najcenniejsze, swój czas.

Pani dyrektor między innymi dlatego kupiła dla  nas stół, który z miejsca stał się najbardziej obleganym miejscem w szkole.

Nie wyobrażamy już sobie naszego korytarza bez tego prostego, drewnianego stołu, prowadzimy przy nim ożywione rozmowy, "konsultujemy" zadania domowe, sprzeczamy się która klasa pierwsza go sobie danego dnia zarezerwowała.

I tak oto wszystko co dla nas ważne dzieje się przy tym  stole. 

Dziękujemy pani dyrektor .

 

 

 

Turniej o Puchar Wójta

 


W dniu 30 stycznia 2015r. w  sali gimnastycznej naszej szkoły rozegrano XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Haczów.

Do rozgrywek zgłosiły się drużyny ze wszystkich szkół naszej gminy.

Po uroczystym rozpoczęciu zawodów przez Pana Wójta Stanisława Jakiela i powitaniu wszystkich drużyn wraz z ich opiekunami przystąpiono do losowania.

Wyłonoino następujące grupy.:

GRUPA A                                                            

1.Haczów                                                           

2.Malinówka                                                               

3.Trześniów     

GRUPA B

1. Wzdów

2. Jasionów

3. Jabłonica Polska

                                                    

W grupach  rozegrano  mecze :

 

 W GRUPIE A                                                             

Haczów- Malinówka 3:1                                                                           

Malinówka - Trześniów 1:2                                                               

Haczów- Trześniów 2:0                                                                    

W   GRUPIE B

 Wzdów- Jabłonica Polska 2:3   

Jabłonica Polska - Jasionów 2:2

Wzdów- Jasionów 2:7

W pierwszym półfinale rozegrano mecz Haczów- Jabłonica P, który zakończył się wynikiem 5:2 dla Haczowa.

W drugim półfinale Trześniów pokonał Jasionów 3:0.

W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się drużyny Jasionowa z Jabłonicą Polską. Pojedynek wygrało  wysoko Gimnazjum w Jabłonicy Polskiej. 5:0.

Czwarte miejsce  przypadło  dla Jasionowa.

Walczono także o piątą lokatę, którą wywalczyła zdecydowanie szkoła ze Wzdowa z  wysokim  wynikiem 7 do 0.

Szóste miejsce Gimnazjum w Malinówce.

Rozgrywki zakończono rozdaniem pamiątkowych dyplomów i słodyczy  oraz wręczeniem pucharu dla zwycieskiej szkoły z Trześniowa.

Należy nadmienić, że Gimnazjum z Trześniowa po raz pierwszy  w historii istnienia turnieju wywalczyło "Puchar Wójta".

Na zakończenie rozgrywek pani dyrektor Helena Zawada życzyła wszystkim uczestnikom zawodów oraz kibicom udanych ferii.

Mamy również nadzieję na zwycięski rewanż dla naszej szkoły w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

Zabawa Choinkowa

 

W sobotę 31 stycznia 2015r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa, którą  tradycyjnie uczniowie  klas III rozpoczynają uroczystym  polonezem.

Odświętnie ubrani trzecioklasiści rozpoczęli więc sobotnią zabawę odtańczeniem skomplikowanych układów poloneza, przygotowanych wspólnie z panią Justyną Terlecką.

 

Taniec w wykonaniu klas trzecich wzruszył zarówno obecnych rodziców jak również panią dyrektor, która obiecała uczniom nagrodę.

Piękny układ taneczny, przygotowany  także pod okiem pani Justyny Terleckiej, zaprezentowały uczennice klas trzecich.

Po pokazach tanecznych młodzież gimnazjalna przystąpiła do wspólnej zabawy,

 

dyskotekę prowadzili najlepsi DJ-e Bartek Leśniak i Bartek Ziemiański( bardzo dziękujemysmiley).

W trakcie zabawy odbyła się także Poczta Walentynkowaheart, cały karton ręcznie wykonanych Walentynek został rozdany,

okazało się, że niektórzy uczniowie jak i nauczyciele mają  niezliczone grono wielbicieli.

 Rodzice zadbali również oto, aby uczniowie w trakcie dyskotekowych szaleństw nie byli głodni i jak co roku przygotowali pyszny posiłek - dziękujemy!

Sobota minęła więc nam na wspaniałej zabawie, po której mamy aż dwa tygodnie  ferii zimowych.

 

 

Sukcesy naszej uczennicy Angeliki Szafran

 

Uczennica naszej szkoły Angelika Szafran brała udział  w tym roku szkolnym w konkursach kuratoryjnych i zdobyła tytuł laureata z biologii i tytuł finalisty z chemii.

 Andżelice oraz nauczycielom biologii i chemii  serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników.

 

I po feriach

 

Ferie zimowe minęły nam bardzo szybko, wypoczęci i  zadowloleni wróciliśmy w dniu dzisiejszym do zajęć szkolnych.

 Przed nami kolejne wyzwania i obowiązki.

Drugie półrocze to szczególnie pracowity czas dla uczniów klas trzecich, przed nimi  egzaminy gimnazjalne, do których pilnie się przygotowują, podobnie jak do sakramentu bierzmowania.

Trzecioklasiści muszą także podjąć ważną decyzję, jaką jest wybór szkoły ponadgimnazjalnej.

W dniu dzisiejszym szczególne podziękowania kierujemy do Szkolnego Koła Charytatywnego i pani Anny Wojtanowskiej -Błaż, za umilenie nam powrotu do szkolnych obowiązków.

 


Uczennica naszej szkoły Angelika Szafran brała udział  w tym roku szkolnym w konkursach kuratoryjnych i zdobyła tytuł laureata z biologii i tytuł finalisty z chemii.

 Andżelice oraz nauczycielom biologii i chemii  serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników.


Zawody powiatowe dziewcząt w piłce ręcznej

W dniu 24 lutego 2015r. odbyły się w Jasienicy Rosielnej zawody powiatowe w piłce ręcznej dziewcząt.

Do rozgrywek zgłosiło się 5 szkół z terenu powiatu brzozowskiego.

W związku z tym turniej prowadzono w systemie "każdy z każdym".

Drużyny, które  walczyły o Tytuł Mistrza Powiatu Brzozowskiego:

1.Gimnazjumm z Domaradza,

2.Gimnazjum z Haczowa,

3.Gimnazjum z Grabownicy,

4.Gimnazjum z Wesołej

5. gospodynie  Gimnazjum z Jasienicy Rosielnej.

Po uroczystym rozpoczęciu zawodów rozlosowano następującą kolejność spotkań:

W wyniku zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1 miejsce G. w Wesołej-7p.

2miejsce  G.Haczów-6p.

3miejsce G.Domaradz-4p.

4miejsce G.Grabownica-3p.

5miejsce G. Jasienica R.-0p.

Drużyna dziewcząt z Haczowa uległa jedynie szkole z Wesołej, zajmując drugie miejsce w turnieju. Należy nadmienić, że do obronienia po raz dziesiąty z rzędu tytułu Mistrza Powiatu zabrakło tylko 2 bramek tj. 1 punktu.

 


Zajęcia profilaktyczne

W środę 4 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach poświęconych udzielaniu  pierwszej pomocy medycznej.

Zajęcia zostały podzielone na dwie części.

Pierwsza część zajęć poświęcona  była zagadnieniom teoretycznym dotyczącym udzielania pierwszej pomocy oraz szkodliwości spożywana napojów energetyzujących.

Młodzież gimnazjalna wykazała się dużą wiedzą z zakresu zagadnień teoretycznych, uczniowie poprawnie odpowiadali na zadawane im, przez ratownika medycznego, pytania.

Okazało się również, że uczniowie doskonale zdają sobie sprawę ze szkodliwości spożywania napojów energetyzujących, znają ich skład i działanie.

Wiedza ta  jest  zapewne  efektem systematycznie prowadzonych w naszej szkole działań profilaktycznych.

W drugiej części zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, min: przeprowadzanie  resuscytacji.

 


Dzień Kobiet w naszej szkole

„Mimo tak wielkie płci naszej zalety, my rządzimy światem, a nami kobiety”. 

Ignacy Krasicki

Dzień Kobiet jest świętem bardzo chętnie obchodzonym w naszej szkole.

Samorząd uczniowski pod opieką pani Marty Soboty, przygotował  z tej okazji uroczystą akademię dla wszystkich pań z naszego Gimnazjum.

Chłopcy prowadzili rozważania nad skomplikowaną i złożoną naturą swoich koleżanek, dochodząc jednocześnie do wniosku, że ..... najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny.....".

Dziewczynki zaś uświadomiły wszystkim zebranym, że bycie  "prawdziwą kobietą"  jest niezwykle pracochłonnym i czasochłonnym zajęciem.

 

Doceniając te starania, dziewczynki otrzymały od męskiej społeczności naszej szkoły  piękne tulipany, a panie goździki wraz z najlepszymi życzeniami.

Dzień ten upłynął nam w  bardzo miłej atmosferze.


  Projekt - Wiem, potrafię ,znam- radę sobie dam

  Od 16 lutego 2015 r. w naszym gimnazjum odbywają się warsztaty „Alfa” i „Omega” realizowane w ramach projektu „Potrafię, wiem, znam – radę sobie dam” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia dla trzech grup prowadzą nauczyciele: Bogusława Latkiewicz, Danuta Pelc i Sławomir Pelczar. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie efektywnego uczenia się, twórczego myślenia, współpracy i poczucia własnej skuteczności. Uczestnicy zajęć wykonywali między innymi zadania konstrukcyjne…


 


Spotkanie z podróżnikiem

Życie bez podróży jest jak potrawa bez soli" - mawiała znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

W naszej szkole, jak  co roku gościliśmy  podróżników z grupy Trzask. W spotkaniach z podróżnikami tej grupy bierze udział  znaczna większość młodzieży.

W tym roku globtroterzy zabrali nas w rejon Basenu Morza Śródziemnego.

 

 Słuchając barwnych opowieści o życiu i kulturze tej przepięknej częsci naszego kontynentu, podziwialiśmy również przepiękne zdjęcia  zabytków i  przyrody śródziemnomorskiej.


 

Bartosz Tasz -Wicemistrzem Ortografii

Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także głęboka zaduma nad  poprawną pisownią każdego słowa.

Bartek Tasz uczeń klasy II b Gimnazjum w Haczowie został  wicemistrzem I Krośnieńskiego Dyktanda zorganizowanego przez Zakład Polonistyki PWSZ, którego wielki finał odbył się 19 marca 2015r. w auli PWSZ w Krośnie. Poprzedziły go eliminacje szkolne, w których wzięło udział ok. 40 szkół i ponad 650 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Poziom prac był wysoki, do finału dostało się ponad 200 osób, w tym czworo uczniów z naszej szkoły, a ostatecznie z najeżonym trudnościami tekstem zmagało się ok. 150 uczniów. Historia rozrzutnego hrabiego Z. z zamku Krzyżtopór, który na obiad podawał bulion z korzenia żeń-szenia posypany rzeżuchą na pewno nie należała do łatwych.

Wśród uczniów gimnazjum mistrzem ortografii, a zarazem mistrzem interpunkcji, została Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, a wicemistrzami Bartosz Tasz (Gimnazjum w Haczowie) i Karolina Kościółek (Gimnazjum nr 4 w Krośnie).

Bartkowi, dla którego zasady ortografii to przysłowiowa "bułka z masłem", serdecznie gratulujemy tak dużego sukcesu, zajęcie II miejsca, zdobycie tytułu wicemistrza było niezwykle trudną sprawą.


Targi Edukacyjne

Przed uczniami klas III pierwsza poważna decyzja, dotycząca wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Zarówno uczniowie, jaki i ich rodzice zastanawiają się, czym kierować się, wybierając szkołę ponadgimnazjalną?

Podejmując tak ważną decyzję, aby w przyszłości móc pracować w wymarzonym zawodzie, należy kierować się:

  • informacjami o sobie ( czy to dla mnie),
  • informacjami o swoich możliwościach ( należy pamiętać, że dostanie się do szkoły to jedno, a bycie jej uczniem to drugie),
  • ofertą edukacyjną /zawodową szkoły ( jej zgodnością z zainteresowaniami, uzdolnieniami itp.),
  • informacjami o przedmiotach rozszerzonych ( w przypadku liceum ogólnokształcącego i technikum),
  • wynikami nauczania ( informacje o maturach, egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe),
  • wymogami rekrutacyjnymi obowiązującymi w danej szkole,
  • osiągnięciami szkoły, np. w olimpiadach konkursach zawodowych, turniejach,
  • informacjami ( w przypadku szkół zawodowych), o tym, czy szkoła współpracuje z pracodawcami,
  • w przypadku liceum ogólnokształcącego o tym, co kryje się ciekawie brzmiącą nazwy profilu.
  • informacjami o zajęciach dodatkowych, które proponuje szkoła.
  • Należy również pamiętac o tym, że do wymarzonego zawodu prowadzą różne etapy edukacyjne.

 

Udział młodzieży w targach edukacyjnych, czy tzw. dniach otwartych, z pewnością ułatwia podjęcie tej trudnej decyzji.

Uczniowie klas III mieli możliwość zapoznania się ofertą edukacyjną szkól ponadgimnazjalnych w Brzozowie.
 

 

 

 

W Krośnie zaś, na XI Targach Edukacyjnych, uczniowie klas III zapoznali się z ofertą 24 szkól ponadgimnzajlnych.

Wszyscy otrzymali informatory dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2014/2015. Oferta edukacyjna szkół prowadzonych przez powiat dostępna jest także  stronie internetowej: www.powiat.krosno.pl w menu Edukacja.


Uczniowie z Gimnazjum w Haczowie znowu najlepsi!

W ubiegły piątek (24.04.2015r.) czworo uczniów z naszej szkoły: Julia Podczaszy,Angelika Szafran, Katarzyna Zajdel, Szymon Królicki, brało udział w konkursie " Z architekturą za pan brat" organizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych w Krośnie.

W konkursie uczestniczyło pięć drużyn ze szkół gimnazjalnych  w Świerzowej  Polskiej, Haczowie, Wiśniowej oraz Gimnazjum nr 1  i nr 3 w Krośnie.

Zespoły rywalizowały ze sobą w dwunastu różnych konkurencjach grupowych i indywidualnych .

Nasi uczniowie wykazali się najlepszymi zdolnościami i wiedzą o architekturze, zdobywając pierwsze miejsce.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


  •  

Rajd im . I. Łukasiewicza

 

8 maja 2015r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p.Bogusławy Latkiewicz wzięła udział w kolejnym rajdzie zorganizowanym przez oddział PTTK w Krośnie na trasie: Folusz-Magura Wątkowska-Diabli Kamień- Folusz.

Masyw Magury Wątkowskiej jest główną częścią Magurskiego Parku Narodowego.Malownicze wzgórza zbudowane z piaskowców i fliszu karpackiego obfitują w wiele osobliwości przyrody nieożywionej jak np. Diabli Kamień. Wyżynne wzniesienia poprzecinane są potokami i pasmami łąk. Park obejmuje dwa piętra roślinne. W piętrze regla dolnego dominuje buczyna karpacka, którą łatwo było zauważyć. Park jest położony z dala od głównych ośrodków i tras komunikacyjnych. Większe miasta w pobliżu to Nowy Żmigród i Jasło.

Na Magurze Wątkowskiej stoi obelisk upamiętniający wycieczkę-wtedy jeszcze-księdza Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim.

   Na zakończenie rajdu, wspólnie przy ognisku piekliśmy kiełbaski. Rozegrane zostały również konkursy:ekologiczno-przyrodniczy i turystyczno-krajoznawczy.

Nagrodę książkową zdobyła Natalia Guzik uczennica kl.IIIa.

Trasa prowadziła szlakiem czarnym,żółtym,zielonym i czerwonym. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.


  • Gminny Gimnazjalny Konkurs Ortograficzny
  •  
  •  
  • 15 maja 2015 r. w Haczowie odbył się Gminny Gimnazjalny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięli udział najlepsi uczniowie z sześciu szkół naszej gminy. Wraz z opiekunami przybyli uczniowie ze Wzdowa, Trześniowa, Malinówki, Jabłonicy Polskiej, Jasionowa i Haczowa.

   Najpierw młodzież pisała dyktando ze słuchu, później rozwiązywała test z różnorodnymi zadaniami, sprawdzającymi znajomość reguł ortograficznych.

Nad organizacją konkursu i jego przeprowadzeniem czuwała pani Helena Zawada – dyrektor Gimnazjum w Haczowie. Gościem honorowym była pani Barbara Bajek – emerytowana nauczycielka ze szkoły w Haczowie.

Pani Barbara Bajek przeprowadziła krótką pogadankę na temat poprawności językowej. Zwróciła uwagę na piękno i poszanowanie języka ojczystego.

Sama również pełniła funkcję przewodniczącej jury i odczytała uczniom tekst dyktanda. W skład komisji wchodzili nauczyciele – poloniści z poszczególnych szkół: pani Alina Więch, pani Krystyna Wojtoń, pani Dorota Filak, pani Małgorzata Knurek, pani Magdalena Kopczyk, pani Renata Mazur.

 

      Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła uczennica z Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej: Angela Wilusz.

Tytuły Wicemistrza otrzymały dwie uczennice: Karolina Rajchel – Zespól Szkół w Jabłonicy Polskiej oraz Barbara Ekiert – Gimnazjum w Haczowie.

      Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek w postaci książki, przyborów do pisania i słodyczy.

      W trakcie przerwy był czas na poczęstunek, występ grupy kabaretowej z Gimnazjum w Haczowie oraz solistki Anny Rygiel.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

      Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w konkursie za udział, pracę i pomoc w organizacji. Szczególne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które były sponsorami nagród


 

 

Angelika Szafran-laureatką nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia

 

  •  

Angelika Szafran, uczennica Gimnazjum w Haczowie, została laureatką nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia, nominowaną przez samorządy powiatu brzozowskiego.

 

 

Wręczenie nagrody miało miejsce podczas uroczystego spotkania  z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego 23 maja 2015 r. o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury        w Rzeszowie.

 

Ogromna pracowitość, sumienność i obowiązkowość uczennicy pozwoliły jej pokonać rówieśników ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych powiatu brzozowskiego i sięgnąć po ten jakże zaszczytny tytuł.

Jej codzienna postawa jest realizacją słów Jana Pawła II: 

„Wymagajcie od siebie

choćby inni od was

nie wymagali”.

Osiągnięcia Angeliki:

1. Tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z biologii.

2. Tytuł  Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z chemii.

3.  III miejsca w kraju w  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Wielkich Polakach.

4.  III miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Olimpus".

5. Najwyższa średnia ocen w szkole 5,48.

6 Finalistka Pierwszego Krośnieńskiego Dyktanda zorganizowanego przez Zakład Polonistyki PWSZ w Krośnie.

Zdobywczyni I miejsca w turnieju pt. " Z architekturą za pan brat",  zorganizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych w Krośnie.

Praca plastyczna uczennicy zdobyła wyróżnienie w konkursie pt. " Bezpieczne wakacje" , zorganizowanym przez Powiatową Komendę Policji w Brzozowie, są dumą całej Społeczności Gimnazjum w Haczowie.

Cała Społeczność Gimnazjum w Haczowie jest dumna z efektów pracy uczennicy i składa jej gratulacje.

  •  

Angelika Szafran, uczennica Gimnazjum w Haczowie, została laureatką nagrody Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży Podkarpacia, nominowaną przez samorządy powiatu brzozowskiego.

Wręczenie nagrody miało miejsce podczas uroczystego spotkania  z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego 23 maja 2015 r. o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury        w Rzeszowie.

Ogromna pracowitość, sumienność i obowiązkowość uczennicy pozwoliły jej pokonać rówieśników ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych powiatu brzozowskiego i sięgnąć po ten jakże zaszczytny tytuł.

Jej codzienna postawa jest realizacją słów Jana Pawła II: 

„Wymagajcie od siebie

choćby inni od was

nie wymagali”.

Osiągnięcia Angeliki:

1. Tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z biologii.

2. Tytuł  Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z chemii.

3.  III miejsca w kraju w  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Wielkich Polakach.

4.  III miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Olimpus".

5. Najwyższa średnia ocen w szkole 5,48.

6 Finalistka Pierwszego Krośnieńskiego Dyktanda zorganizowanego przez Zakład Polonistyki PWSZ w Krośnie.

Zdobywczyni I miejsca w turnieju pt. " Z architekturą za pan brat",  zorganizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych w Krośnie.

Praca plastyczna uczennicy zdobyła wyróżnienie w konkursie pt. " Bezpieczne wakacje" , zorganizowanym przez Powiatową Komendę Policji w Brzozowie, są dumą całej Społeczności Gimnazjum w Haczowie.

Cała Społeczność Gimnazjum w Haczowie jest dumna z efektów pracy uczennicy i składa jej gratulacje.


 

Ciekawie i noatorsko na lekcjach wychowania fizycznego

Chód to najstarszy sposób przemieszczania się i forma aktywności przynosząca wiele korzyści zdrowotnych.

W naszej szkole na lekcjach wychowania fizycznego stosuje się różnorodność form aktywności fizycznych. Wśród wielu popularnych znalazła się także nauka techniki marszu tzw. Nordic Walking.

NW to technika chodu rodem z Finlandii. Pozornie nie różni się od zwykłego marszu, jednak zastosowanie specjalnych kijków czyni z owego marszu  doskonały trening, który dostarcza wielu korzyści zdrowotnych. Marsz z kijkami jest skuteczny w kształtowaniu m.in. wydolności fizycznej, siły mięśniowej, gibkości i równowagi ciała. Nordic Walking ma ponadto pozytywny wpływ na redukcje masy ciała. Znacząco zwiększa pobór tlenu, tętno, spalanie kalorii.

Rozgrzewka jest konieczna przed każą wyprawą

 

 


Nauczyciel wychowania fizycznego, a jednocześnie instruktor Nordic Walkingu, pani Justyna Terlecka  zachęca w ten sposób  młode dziewczęta  z naszej szkoły do podjęcia takiej aktywności fizycznej, która  wpływa niezwykle korzystnie na organizm i jest jednocześnie  bardzo przyjemna.

A oto nasze wyprawy.

Po każdej wyprawie obowiązkowy jest okrzyk " kijanek"

Inną formą aktywności stosowaną na lekcjach  wychowania fizycznego w gimnazjum  jest aerobic, który podobnie jak NW cieszy się wśród uczennic  dużym zainteresowaniem.

Aerobik  - to trening oparty na intensywnym dostarczaniu tlenu do wszystkich komórek organizmu, wykonywany w rytm muzyki.

Termin można tłumaczyć jako wpływ i skuteczność tlenu podczas długotrwałych ćwiczeń.

Ta forma ruchu  polega na  intensywnych, dynamicznych i żywiołowych ćwiczeniach, które wykonywane odpowiednio długo i systematycznie poprawiają stan serca i płuc.

Trening łączy w sobie rytmiczne ćwiczenia ruchowe z rozciąganiem oraz ćwiczeniami typowo siłowymi, a jego celem jest poprawienie rozciągliwości, siły mięśni oraz wydajności układów oddechowego i krążeniowego. Zazwyczaj trening wykonuje się w grupach w rytm muzyki.


 

  • Wycieczka do Lublina
  •  
  • Wycieczka klas  klas I i II do Lublina

   W czwartek  22 maja o godz.4.30 rano,  jeszcze zaspani wyruszyliśmy na klasową wycieczkę do  Lublina.

Droga bez większych przeszkód  upłynęła nam szybko i w miłej atmosferze.

Najpierw poznaliśmy wstrząsająca historię Majdanka- niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Dzieje tego obozu są nierozerwalnie połączone z historią ziem między Wisłą a Bugiem podczas II wojny światowej, a w szczególności z polityką zagłady Żydów i Słowian, koncepcją generalnej germanizacji niektórych miast regionu (Lublin, Zamość) oraz akcją wysiedleńczą prowadzoną na szeroką skalę na Zamojszczyźnie.

Następnie dotarliśmy do Lublina.

Zasłuchani w barwne opowieści pani przewodnik zwiedziliśmy przepiękna starówkę, skarbiec i  zakrystię akustyczną w archikatedrze lubelskiej.

Natomiast na Miejskim Satdionie Lublin Arena, podczas zwiedzania sektorów przeznaczonych dla tzw. VIP-ów oraz prasy,  mogliśmy się poczuć jak bardzo ważne osobistości, zaś  będąc na  murawie niejeden z chłopców marzył o karierze piłkarza.

Po trudach zwiedzania relaksowaliśmy się na basenie, zjeżdżalniach i  jacuzzi w Centrum Sportowo- Rekreacyjnym.

Zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg do agroturystyki Wojciechów,  gdzie rano czekała na nas niesamowita niespodzianka a mianowicie pokaz w przepięknej kuźni kowalskiej.

  Z zapartym tychem słuchaliśmy historii kuźni, podziwiając jednocześnie rękodzieło kowalskie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w tym jakże urokliwym miasteczku odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle, zwiedziliśmy   zabytki Kazimierza, zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wracając zatrzymaliśmy się jeszcze w Rzeszowie w jednej z galerii handlowych.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, pełni wrażeń i zadowoleni z wycieczki. Organizatorom  i opiekunom pani Annie i Jackowi Błażom oraz pani Justynie Terleckiej serdecznie dziękujemy.


 

Wyjazd integracyjny w ramach wdż

 

We wtorek  26 maja 2015r,. w związku z prowadzonym w ramach lekcji wychowania  do życia  w rodzinie programem asertywności, mówiącym „nie” używkom i coraz częściej spotykanym   brakiem  wrażliwości młodzieży na potrzeby  drugiego człowieka, pani Justyna Terlecka  przygotowała niespodziankę dla uczniów ze Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej i Gimnazjum w Haczowie- wyjazd do kina „Helios” na film pt. „ Ze wszystkich sił”.

Film ten opowiada o niepełnosprawnym  nastolatku, który marzy  o przygodach i samorealizacji  trudnej dla osoby niepełnosprawnej. By osiągnąć swój cel, chłopiec namawia swojego  ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem  kalectwa  syna.       

Film ten zmusza nas do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze i zachęca do podejmowania trudnych wyzwań,  przezwyciężania własnych słabości. Bohater filmu stał się na pewno inspiracją dla wielu  z nas.

Po pełnym wzruszeń filmie, rywalizowaliśmy sportowo  grając w kręgle w kręgielni Galaktyka. Zabawa sportowa była okazją do integracji uczniów z Zespołu  Szkół w Jabłonicy Polskiej i Gimnazjum w Haczowie, nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie.

Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Muzeum Energetyki, w którym w zabawny sposób dowiedzieliśmy się jak powstaje prąd. Prowadzący zajęcia przekonali nas, że fizyka może być także fascynującą przygodą.


 

Rajd nordic walking

 

Ponad 30 uczestników, wśród których nie zabrakło także młodzieży z naszej szkoły, stanęło na trasie inauguracyjnego rajdu nordic walking, który był jednocześnie otwarciem tras umiejscowionych w gminie Haczów. Uroczystego powitania i symbolicznego otwarcia dokonał Wójt Gminy Haczów Stanisław Jakiel.

Po rozgrzewce przeprowadzonej przez instruktorów wszyscy udali się w przemarsz trasą żółtą (ok. 5km). W połowie rajdu organizatorzy przygotowali dla uczestników kilka ćwiczeń (które podobnie jak w analogicznej inauguracji w Brzozowie) sprawiły sporą frajdę, zwłaszcza dla najmłodszym.

Po powrocie na stadion LKS Haczów nastąpiło wręczenie nagród oraz posiłek

Warto podkreślić, że trasy Gminy Haczów stanowią cześć projektu Nordic Walking Południe Podkarpacia, a chętni i sympatycy tej formy rekreacji mogą korzystać z tras Gminy Haczów zarówno w samym Haczowie jak i w Jabłonicy Polskiej – łączna długość tras to ok. 40 km tras różnej długości i stopnia trudności.


 


 

Zajęcia profiloktyczno-sportowe

  • W odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się w mediach oraz w internecie, informacje na temat negatywnych skutków zdrowotnych nieodpowiedniego  odżywiania się, a zwłaszcza drastycznego odchudzania, zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczno- sportowe dla wszystkich dziewcząt z naszej szkoły.

 

W trakcie tych zajęć instruktor fitnessu pani Agnieszka Szarek zapoznała dziewczynki z zasadami zdrowego i racjonalnego odżywiania się, uświadomiła je jakie produkty spożywcze są wartościowe i należy je wybierać, a których należy się wystrzegać ze względu na zawarte w nich szkodliwe substancje konserwujące, zwróciła również uwagę na szkodliwość żywnosci przetworzonej z duża zawartością cukru.

Do naszej akcji propagującej zdrowy styl życia przyłączył się  również wójt gminy Wojaszówka pan Sławomir Stefański, od którego uczennice  otrzymały zdrową przekąskę  w postaci jabłek.

Pani Agnieszka przeprowadziła również zajęcia sportowe, w których zachęcała uczennice do aktywności fizycznej , ponieważ to właśnie regularna aktywnoścć fizyczna w połączeniu z odpowiednim odżywianiem zapewnia nie tylko wymarzoną sylwetkę ale  ma również duży wpływ na osiągane efekty w nauce.

Po krótlkim  odpoczynku,  odbył się jeszcze marsz z kijkami pod okiem pani Justyny Terleckiej nauczyciela wychowania fizycznego, a jednocześnie instruktora nordic walkingu oraz propagatora zdrowego stylu życia w naszej szkole.

  Pani Justyna zaprosiła również uczennice do udziału w inauguracyjnym rajdzie nordic walking, który był jednocześnie otwarciem tras umiejscowionych w gminie Haczów.


To już jest koniec.......

 Szybko upłynął nam ten rok szkolny, tyle działań , wyzwań , nauki, przeżyć tych dobrych i złych, smak sukcesu i gorycz porażki było dane nam zaznać codziennie w szkole i ani się obejrzeliśmy nadeszły wakacje.

Dla III klas to dzień pożegnania z naszą społecznością, szybko minęło trzy lata nauki, nie jednemu z nas łza zakręciła się w oku.

Po uroczystej akademii, pani dyrektor podsumowała mijający rok szkolny, wręczyła nagrody, dyplomy i upominki.

Najlepszą klasą w szkole została klasa IIIa, która osiągneła średnią ocen 4, 45, w nagrodę uczniwie otrzymali czek na 1000zł, który przeznaczyli na słodkie upominki.

Wszystkim uczniom życzymy wesołych wakacji a klasom III aby dostali się do swoich wymarzonych szkół.cool

 

Aktualności

Galeria zdjęć