W dniach 12 i 13 maja 2016r. odbyło się spotkanie młodzieży gimnazjalnej z terapeutyczną grupą, prowadzącą Program Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.
Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich wszystkich gimnazjów z gminy Haczów.
Dwa czterogodzinne bloki warsztatów zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, którym jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.
Cele programu to przede wszystkim:
Wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność,
profilaktykę korzystania z substancji psychoaktywnych,
profilaktykę przemocy.
W spotkaniu pojawiło się kilka metafor i symboli.
Pięcioramienna gwiazda symbolizowała sfery życia człowieka, statek oznaczał podróż życia. Prowadzący zachęcali młodzież do poszukiwania prawdziwego szczęścia a nie zadawalania się jego namiastkami, których symbolami były małe szkatułki zaś duży kufer symbolizował prawdziwe szczęście.
Metaforą silnych impulsów, jakie na co dzień spotykają młodych ludzi, a więc zakochania, pobudzenia seksualnego i złości był tygrys, którego należy w sobie poznać, aby nim odpowiednio pokierować.
Program „Archipelag Skarbów” przeprowadzony był za pomocą udźwiękowionych prezentacji multimedialnych.
Młodzież w aktywne uczestniczyła w spotkaniu, biorąc udział w różnych ćwiczeniach, dialogach, scenkach i konkursach.
Istotnym elementem mityngu były liczne wypowiedzi znanych i cenionych ludzi , którzy w swoim życiu kierują się wartościami oraz promują postawy szacunku i odpowiedzialności.
Dopełnieniem programu było spotkanie z rodzicami oraz gronem pedagogicznym.
Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Serdeczne podziękowania składamy pani kierownik SAPO Grażynie Wdowiarz za możliwość uczestniczenia w Programie Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.
Dzięki staraniom pani kierownik Grażyny Wdowiarz doszło do spotkania terapeutów z młodzieżą z naszej gminy.
Dyrektor Gimnazjum w Haczowie serdecznie dziękuje rodzicom wszystkich uczniów za zaangażowanie podczas Kuratoryjnej ewaluacji zewnętrznej i docenienie pracy szkoły.
Uczeń klasy IIIb Bartosz Tasz zdobył w tym roku szkolnym tytuł Laureata Kuratoryjnego Konkursu z historii.
Bartek do konkursu przygotowywał się pod opieką nauczyciela historii pana Sławomira Pelczara.
Bartkowi i panu Sławomirowi Pelczarowi składamy serdeczne gratulacje.
W ubiegły piątek grupa uczniów z naszej szkoły pożegnała zimę wizytą na lodowisku w Sanoku, była to ostania możliwość, w tym roku szkolnym, pojeżdżenia na łyżwach.
Większość naszych uczniów to doskonali łyżwiarze, ale była też grupa, która na lodzie stawiała pierwsze kroki.
Zgodnie z powiedzeniem, że początki bywają trudne, nie obyło się bez upadków. Z każdą jednakchwilą jazda początkujących stawała się coraz płynniejsza, a po godzinie ślizganie się na łyżwach było już przyjemnością o upadkach nikt zaś nie pamiętał.
Czas spędzony na lodowisku upłynął nam bardzo szybko.
Łyżwy muszą poczekać do września, kiedy to lodowisko znów będzie czynne dla miłośników tego sportu.
Fundacja "Polska bez Korupcji "przyznała Gimnazjum w Haczowie tytuł szkoły bez korupcji.
W uzasadnieniu przesłanym przez wyżej wymienioną fundację czytamy , że nasza szkoła świeci przykładem dla wszystkich szkół w Polsce, a swoją postawą udowodniliśmy, że szkoła bez korupcji jest nie tylko dumnie brzmiącym sloganem, lecz sprawą nadrzędną, gdyż miejsce gdzie kształcą i wychowują się nasze najmłodsze pokolenia powinno być nieskazitelne.
Krośnieńskie dyktando ma na celu krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny oraz rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Najwięcej trudności piszącym sprawiły zapożyczenia językowe i nazwy własne, co poświadczają poniższe fragmenty dyktanda:
W ostatnim dniu przed feriami tj. 12 lutego 2016r. dziewczęta z naszej szkoły , które bardzo lubią wszelkie aktywności ruchowe wraz z opiekunem p. Justyną Terlecką i p. Marzeną Macyk wybrały się na basen do Leska i lodowisko do Sanoka.
O godzinie 9.15 wyruszyłyśmy w kierunku Leska. Droga szybko mijała i po godzinie podróży stanęłyśmy przed drzwiami basenu AQUARIUS, gdzie odpoczywałyśmy w części rekreacyjnej basenu, zjeżdżałyśmy ze zjeżdżalni, grałyśmy w piłkę wodną oraz pływałyśmy. Zabawa była przednia. Zrelaksowane i zadowolone udałyśmy na lodowisko Sanoka.
Na ślizgawce „ARENA” w MOSiR- Sanok, niektóre z nas po raz pierwszy poznały „smak łyżwiarstwa”. Uczyły się stawiać pierwsze kroki na lodzie. Początki były trudne, ale zgodnie z powiedzeniem „dla chętnego nic trudnego” pokonane zostały wszelkie bariery i jazda na łyżwach wszystkim sprawiała dużą frajdę.
Ostatnim punktem naszego wyjazdu był McDonald’s, ponieważ po tak intensywnym dniu zaczął nam doskwierać głód. Wybrałyśmy zdrowe sałatki i przekąski. O godzinie 16.00 do Haczowa.
Wycieczkę udało się zrealizować dzięki rodzicom, którzy zakupili bilety wstępów oraz sponsorom, którzy zapłacili za transport. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Justyna Terlecka nauczyciel wychowania fizycznego i pomysłodawca wyjazdu oraz p. Marzena Macyk -rodzic. Wszystkim sponsorom i opiekunom serdecznie dziękujemy.
"Człowiek zakochany jest takim, jakim powinien być człowiek przez całe życie".
Wszyscy doskonale wiemy, że szkoła jest to również miejsce wielu zauroczeń i miłości, które pamięta się często przez całe życie.
Zbliżające się święto zakochanych obchodziliśmy również w naszym gimnazjum.
Uczniowie przygotowali piękne kartki walentynkowe, które niejednokrotnie stanowiły niespodziankę dla obdarowanych, nie zabrakło również walentynek dla nauczycieli.
Wręczaniu kartek, towarzyszyły również wróżby i każdy mógł poznać imię przyszłej miłości, a także oprawa muzyczna .
.
Dnia 09. 02. 2016r. odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży z przedstawicielami Powiatowej Straży Pożarnej w Brzozowie: panem starszym kapitanem Bogdanem Biedką i prezesem Powiatowego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, a także prezesem OSP w Haczowie panem Edwardem Rozenbajgierem oraz z przedstawicielami posterunku policji w Haczowie: panem sierżantem Adamem Bąkiem i starszym aspirantem Markiem Kaczorem.
Spotkanie dotyczyło bezpiecznych zachowań w czasie wypoczynku zimowego.
Podczas prelekcji zwrócono uwagę na zagrożenia oraz konsekwencje wynikające z podejmowania ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań, a więc na:
-palenie papierosów,
- zażywanie dopalaczy,
-niszczenie mienia,
-stalkingu,
a także odpowiedzialność na karną nieletnich.
Pracownicy straży pożarnej uzmysłowili młodzieży jakie zachowania mogą doprowadzić do wybuchu pożaru oraz w jaki sposób należy zachować się podczas pożaru i jak w bezpieczny sposób prowadzić ewakuację.
Na zakończenie spotkania pani dyrektor Helena Zawada w obecności całej społeczności gimnazjalnej podziękowała prelegentom za przeprowadzone zajęcia.
Dnia 28 stycznia 2016r. uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie wyjechali do kina „Helios” do Rzeszowa na film edukacyjny. Dokument pt. „ Amy”, który oglądali to prawdziwa historia gwiazdy muzyki Amy Winehouse, obdarzonej fenomenalnym talentem, w bardzo krótkim czasie stała się ona światową gwiazdą.
Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami. Bohaterka filmu zmarła w 2011r. w wieku 27 lat na skutek zatrucia alkoholowego.
Film ten zmusza nas do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze i zachęca do podejmowania trudnych wyzwań, przezwyciężania własnych słabości.
Po pełnym wzruszeń filmie, rywalizowaliśmy sportowo grając w kręgle w kręgielni Galaktyka. Zabawa sportowa była okazją do sprawdzenia swoich umiejętności „ kręglarskich” oraz wspaniałą rozrywką integrującą uczniów z naszej szkoły.
O godzinie 17.00 wróciliśmy zmęczeni ale w pełni zadowoleni z wyjazdu. Nad całym przebiegiem wycieczki czuwali pani Anna Błaż, Aldona Mazur i pani Justyna Terlecka kierownik i organizator wyjazdu. Wycieczkę ten udało się zrealizować dzięki sponsorom, którym dziękujemy serdecznie.
W dniu 21 stycznia 2016r. w Zespole Szkół w Jasienicy Rosielnej odbyły zawody powiatowe w piłce ręcznej dziewcząt.
Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn z powiatu brzozowskiego:
- Gimnazjum Wesoła ,
-Gimnazjum Domaradz,
-Gimnazjum Grabownica,
-Gimnazjum Haczów
- Gospodynie turnieju Gimnazjum Jasienica Rosielna.
Turniej rozgrywano w systemie „każdy z każdym”.
Po powitaniu drużyn przez dyrektora szkoły w Jasienicy Rosielnej przystąpiono do losowania:
1.G. Wesoła
2.G.Haczów
3.G. Domaradz
4. G. Grabownica
5.Jasienica Rosielna
, a oto kolejność spotkań i wyniki:
Wesoła- Jasienica R. 1-8
Haczów- Grabownica 7-4
Domaradz – Wesoła 1-6
Jasienica R.-Haczów 4-3
Grabownica – Domaradz 9-1
Wesoła – Haczów 1-2
Domaradz- Jasienica R. 1-9
Grabownica –Wesoła 3-4
Haczów –Domaradz 4-4
Jasienica R.- Grabownica 8-4
W wyniku sportowej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I m.- Gospodarz zawodów Jasienica Rosielna,
II m.- Gimnazjum Haczów,
III m.- Gimnazjum Wesoła,
IV m. Gimnazjum Grabownica,
V m. Gimnazjum Domaradz.
Dziewczęta z Haczowa po zaciętej walce uległy jedynie gospodyniom tj drużynie z Jasienicy Rosielnej . Zabrakło „troszeczkę” szczęścia w tym meczu. Przegrały jedna bramką tj. dwoma punktami. W związku z tym zajęły drugie miejsce w całych rozgrywkach.
SKŁAD DRUŻYNY DZIEWCZĄT:
Wojtuń Sara, Wojtoń Aleksandra, Czapor Karolina, Bąk Ada, Ziemiańska Agnieszka, Szkółka Wiktoria, Bożek Emilia, Adamczyk Wiktoria , Lipka Anna, Macyk Marta, Macyk Marcelina, Ziemiańska Anna, Najbar Paulina. Opiekun Dryżyny Justyna Terlecka.
Najwyższe średnie ocen w pierwszym półroczu osiągnęli następujący uczniowie:
uczennica klasy IIa
Barbara Ekiert- 5.36
osiągnęła najwyższą średnią w szkole
Klasa Ia
1. Wiktoria Wojtuń- 4.86
2. Amelia Szuber- 4.86
3. Anna Lipka - 4.70
Klasa Ib
1. Marcelina Macyk-4.92
2. Marta Macyk - 4.78
3. Mikołaj Ziemiański - 4.71
Klasa IIa
1. Barbara Ekiert- 5.36
2. Jędrzej Dobrowolski- 4.86
3. Michał Mrozek- 4.86
Klasa IIb
1. Alicja Błaż - 5.14
Jakub Bajek- 5.0
3. Aleksandra Ekiert -4.92
4. Agnieszka Ziemiańska- 4.92
Klasa IIIa
1. Sara Wojtuń - 5.0
2. Filip Prorok- 4.85
3. Jakub Szelest- 4.64
Klasa IIIb
1. Bartosz Tasz - 5.07
2. Daniel Rymar- 5.07
3. Dawid Kaczkowski- 4.86
Serdecznie gratulujemy wyżej wymienionym uczniom sukcesów w nauce.
Wyniki klasyfikacji półrocznej Gimnazjum
rok szkolny 2015/2016
8.Liczba uczniów bez ocen dostat. i dopuszcz 30 - 23,81 % wszystkich uczniów.
9. Liczba uczniów bez ocen niedostatecznych 104 - 82,54 % wszystkich uczniów.
10. Ilość wszystkich ocen z przedmiotów obowiązkowych: 1746
Pomoc dla Ernesta
Uczniowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Haczowie wraz z panią dyrektor Heleną Zawadą w dniu 18 stycznia 2016 r. odwiedzili Ernesta Kuźnara, który choruje na rzadki zespół wrodzonych wad palców dłoni i stóp. Nasza szkoła dołączyła się do akcji zbierania zużytych telefonów komórkowych, aby pomóc w uzyskaniu funduszy na operację paluszków Ernesta. Rodzice chłopczyka dziękują wszystkim, którzy udzielają im wsparcia w trudnej sytuacji.
Zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej.
Zbiórka telefonów nadal trwa !
Szczegółowych informacji na temat Ernesta można uzyskać na facebooku : Ernest Kuźnar
23 stycznia 2016r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa, którą zorganizowała Rada Rodziców działająca przy Gimnazjum w Haczowie.
Zabawę rozpoczęło uroczyste odtańczenie poloneza przez uczniów klas trzecich, piękny układ tańca, przygotowany pod okiem pani Justyny Terleckiej , zachwycił wszystkich zebranych rodziców, uczniów i nauczycieli.
Uroczyste wykonanie poloneza rozpoczyna w naszej szkole choinkową dyskotekę, na której wszycy doskonale się bawią i nikt nie podpiera ścian.
Rada Rodziców przygotowała również poczęstunek i słodkie upominki dla młodzieży.
W tym roku szkolnym podobnie jak w ubiegłym św. Mikołaj zabrał uczniów naszej szkoły do Multikina do Rzeszowa.
16 grudnia o godz 7:30 wraz z opiekunami panią Aldoną Mazur, Anną Błaż , Justyną Terlecką, Jolantą Kaczkowską, Małgorzatą Piotrowską i panem Sławomirem Pelczarem wyruszyliśmy do Rzeszowa.
Film pt: 'Listy do M 2' wprowadził nas w świąteczny nastrój, wzruszył i rozbawił.
Po projekcji kinowej udaliśmy się w poszukiwaniu prezentów świątecznych, upominków, do których zakupu skutecznie zachęcał świąteczny klimat Galerii Milenium Hall.
Zakupom świątecznym szczególnie oddała się klasa IIa, której paragony opiewały na kwotę pozwalającą odebrać żywą, pięknie pachnącą choinkę. Drzewko to ozdobi klasopracownię IIa.
W ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa,pan Tomasz Przybyła zorganizował międzyszkolny konkurs pt " Jak sobie Poradzić z powodzią". W konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjów z Kopytowej, Zręcina oraz Haczowa. Celem konkursu było zapoznanie uczniów z lokalnym zagrożeniem powodziowym oraz pogłębienie wiedzy na temat tego zjawiska.
Uczestnicy konkursu otrzymali do realizacji trzy zadania:
*stworzenie kroniki przedstawiającej powodzie historyczne w swojej miejscowości
*wykonanie pracy plastycznej pod tytułem: „Woda i my”
*opracowanie: „Rodzinnego Planu Powodziowego”
Zwycięzcą konkursu został uczeń naszej szkoły
Dawid Kaczkowski zdobywając 59 punktów na 60 możliwych do zdobycia.
Pozostali reprezentanci Gimnazjum w Haczowie :
II miejsce Szelest Jakub 57 punktów
II miejsce Rygiel Anna 57 punktów
IV miejsce Marlena Gębuś 50 punktów
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Uczennica klasy II b Alicja Błaż zdobyła nagrodę główną w Gminnym Konkursie Plastyki Dzieci i Młodzeży „ Świat w kolorach tęczy” pt. Ekslibris mojej szkoły”, organizowanym przez GOKiW w Haczowie. Ala wykonała techniką komputerową ekslibris w formie pieczęci szkoły. W dniu 14 grudnia 2015 r. na apelu w obecności całej społeczności gimnazjum, Alicja odebrała dyplom i nagrodę od pani Renaty Czerwińskiej- pracownika GOKiW w Haczowie. Pani dyrektor Helena Zawada otrzymała pieczęć wielkości 6 cm x 6 cm , który będzie stanowił znak graficzny szkoły. Nasza szkoła będzie mogła się nim posługiwać stemplując wewnętrzne , mniej urzędowe pisma .
W konkursie zorganizowanym przez Wójta Gminy Haczów i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie wzięło udział 170 uczniów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjum z terenu Gminy Haczów.
Konkurs ściśle wiązał się ze Świętami Bożego Narodzenia. Jego tematem była kartka bożonarodzeniowa. Miał na celu przybliżenie dzieciom tradycji związanej z wysyłaniem bliskim życzeń bożonarodzeniowych w formie kartki świątecznej. Służył stworzeniu możliwości prezentacji plastycznej dzieci i młodzieży, rozbudzaniu aktywności twórczej i rozwijaniu wyobraźni plastycznej. Prace nadesłane na konkurs wykonane były z dużą starannością. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością podeszły to tematu konkursu. Pogodny nastrój Świąt bożego Narodzenie znalazł swe odzwierciedlenie w przepięknie wykonanych przez dzieci kartkach.
Oceny kartek bożonarodzeniowych dokonała komisja powołana przez organizatorów
w składzie :
1. Renata Czerwińska Przewodniczący Komisji
2. Maria Rygiel Członek komisji
3. Edyta Parysz Członek komisji
Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii klas I-III Gimnazjum prace uczniów naszej szkoły zdobyły czołowe lokaty
I miejsce:
Żaneta Gębuś ( I G. Haczów)
II miejsce:
Barbara Ekiert (kl. II G. Haczów)
III miejsce:
Jakub Szelest ( kl. III G. Haczów)
IV miejsce:
Kacper Omachel (kl. I G. Haczów)
Alicja Błaż (kl. II G. Haczów)
4 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj , który odwiedził każdą klasę, grono pedadogiczne, a także dyrekcję Szkoły Podstawowej.
Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali "słodkie" podarunki.
Nauczyciele otrzymali także rózgi za jedynki i uwagi, którymi obdarowują uczniów w trakcie roku szkolnego.
Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Mikołajem.